Elektrokoagulacja to metoda usuwania zmian dermatologicznych, takich jak włókniaki, brodawki, torbiele, prosaki. Jest ona wykorzystywana także do zamykania naczyń krwionośnych, kiedy inne metody, jak np. terapia światłem, mogą okazać się nieskuteczne.
Zabieg polega na termicznym uszkodzeniu białka tkanek za pomocą prądu elektrycznego wysokiej częstotliwości. Zabieg wykonuje się przy użyciu elektrod o różnym kształcie (igły, igły z kulką, noża, elektrody do bezinwazyjnego zamykania naczyń).
Elektrokoagulacja to wszechstronny zabieg wykorzystujący właściwości prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Pozwala bezinwazyjnie, a do tego całkowicie bezpiecznie pozbyć się niechcianych zmian dermatologicznych.
Sam zabieg trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od rozległości zmian skórnych. Przed zabiegiem oceniamy i konsultujemy, czy powstałe zmiany kwalifikują się do zabiegu elektrokoagulacji. Należy pamiętać, że elektrokoagulacja nie jest zupełnie bezbolesna, a odczucia zależą od indywidualnej wrażliwości na ból, wielkości zmiany i jej lokalizacji (odczuwalne lekkie ukłucia lub mocne ciepło).
Zabieg polecamy zarówno w celach estetycznych, jak i zdrowotnych. W przypadku pewnych zmian skórnych, szczególnie brodawek, istnieje naturalna skłonność do rozsiewania po skórze. Jeśli nie usuniemy ich od razu to w dłuższej perspektywie czasu może pojawić się ich znaczna ilość na skórze.
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk, rumień (zaczerwienienie), stwardnienie, zasinienie oraz ból. Są to reakcje całkowicie normalne i ustępują w ciągu kilku godzin. Zazwyczaj w miejscu usuniętej zmiany pojawia się strupek, który znika w ciągu kilku dni. Następnego dnia po zabiegu spodziewane jest pojawienie się strupków w miejscu zabiegu, jednak powinny one zagoić się w ciągu 4-5 dni. Dla szybszego wygojenia ranki, przez ten czas należy miejsca poddane zabiegowi smarować maścią typu Alantan. Objawy niepożądane tj. przebarwienia, odbarwienia, blizny zanikowe lub przerosłe, występują stosunkowo rzadko i są efektem zdrapywania strupków przez pacjenta lub nieprawidłowego gojenia się skóry.
Przykłady zmian dermatologicznych, które usuniemy dzięki elektrokoagulacji:
Włókniaki miękkie, czyli narośla skórne o charakterze grudkowatym. Zmiany te najczęściej są wrodzone. Pojawiają się w obrębie tułowia, kończyn górnych, twarzy oraz skóry głowy. Nie powinny powodować dolegliwości bolesnych, a jedynie wpływać na estetykę skóry. W pojedynczych przypadkach mogą powodować naderwanie, krwawienia i rozwoju miejscowego stanu zapalnego.
Brodawki płaskie (zwane potocznie kurzajkami) wywołuje wirus. Występują najczęściej na dłoniach i twarzy w postaci drobnych jasnych lub brunatnych guzków o płaskiej powierzchni. Częściej można je spotkać u nastolatków, ale problem dotyka również dorosłych. Brodawki wykazują bardzo dużą skłonność do szybkiego rozsiewania się po ciele, więc zaleca się usuwanie nawet pojedynczych zmian.
Brodawki łojotokowe to grudkowate narośla skórne, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele (najczęściej na szyi i plecach). Większa tendencja do rozwijania występuje u osób powyżej 35-tego roku życia. Mają postać ciemnobrunatnego grzybka i są szorstkie. Nieusunięte mogą powoli rozrastać się, osiągając nawet kilka centymetrów średnicy.
Prosaki to małe, białe lub żółtawe grudki na twarzy przypominające trądzik. Najczęściej pojawiają się w okolicy powiek, ale i skroni czy na policzkach, Zazwyczaj prosaki wielkością przypominają ziarnka maku, chociaż trafiają się i większe. Nie jest znane ich pochodzenie. Mogą być mylone z tzw. kaszakami.
Naczyniaki gwiaździste (tzw. pajączki naczyniowe) to zmiany występująca najczęściej w obrębie twarzy. Nie są one zmianą wrodzoną lecz powstają w trakcie życia pacjenta. Znamiona naczyniowe powstają w wyniku poszerzenia naczyń krwionośnych (tętnic, żył lub naczyń włosowatych) bądź ich nadmiernego rozrostu. W zależności od rodzaju mogą leżeć na poziomie skóry albo tworzyć wykwity guzowate, najczęściej o zabarwieniu czerwony lub sinym. Liczne naczyniaki gwiaździste często pojawiają się w ciąży lub okresie połogu.
W Studio Urody Piccola Stella wykonujemy zabieg elektrokoagulacji przy wykorzystaniu wysokiej jakości urządzenia czołowego producenta europejskiego, które w przeciwieństwie do wielu aparatów chińskich, zapewnia bardzo dobrą skuteczność oraz pełne bezpieczeństwo. Nasz personel jest przeszkolony oraz posiada doświadczenie w wykonywaniu zabiegów elektrokoagulacja.
Podczas zabiegu istnieje możliwość usunięcia:
W zależności od rodzaju usuwanej zmiany oraz jej wielkości efekt końcowy można uzyskać po wykonaniu jednego zabiegu, lub też będzie konieczność kilkukrotnego jego powtórzenia. Przewidywaną ilość potrzebnych sesji oceni nasz pracownik podczas konsultacji.
Piccola Stella to nowoczesne studio kosmetyki laserowej oraz medycyny estetycznej.
Zapraszamy na trwałą depilację laserową medycznym sprzętem LightSheer DUET i LightSheer DESIRE oraz na pozostałe zabiegi laserowe, zabiegi na twarz i ciało, makijaż permanentny.
© 2022 Piccola Stella, Rzeszów, ul. Lisa Kuli 7, tel 17 740 40 41